Chlumec CUP 2017 dvanáctý ročník

MÉDIA O AKCI: Deník | TV JÉČKO | Český rozhlas | CKTV

Poslední červnovou sobotu v Chlumci opět ožil sportovní areál Věncovna. Sjela se sem fotbalová elita z blízkého i dalekého okolí, aby předvedla to nejlepší ze svého umu. Konal se zde totiž již XII. ročník sportovně-recesistického turnaje Chlumec cup.

Po zahájení starosta obce Chlumec Ing. Petr Bürger předal zástupcům dětského oddělení Českokrumlovské nemocnice šek na částku 5.000,-- korun, které budou použity ve prospěch malých pacientů při jejich pobytu v nemocnici. Věříme, že tak na svět přibude nejeden dětský úsměv.

Následovalo krátké představení jednotlivých družstev. Letos o putovní pohár usilovalo deset týmů. Všechny byly vyladěné do jednotné vizáže, jak velí nelítostná pravidla. Každý tým musí mít aspoň jednu Manku (ženu), Cipíska (hráč do 15 let) a Rumcajse (hráč nad 40 let).

Pokud zápas skončí remízou, o vítězi rozhodne tzv. rozklep. Zástupci obou družstev (můžeme jim říkat „klepny“) nastřídačku ťukají kladívkem do hlavičky stejného hřebíku a kdo posledním úderem zarazí celý hřebíček do špalku, vítězí.

Družstvo Porcelánů letos sestavilo svůj tým na poslední chvíli, ale i přesto se jim podařilo hned v prvním zápase vstřelit branku a ustát remízu. Výhra jim bohužel utekla mezi prsty u následného rozklepu, kde našli přemožitele. Počáteční nezdar je nesrazil na kolena, dobře vypálený porcelán podával i dál solidní výkony. Ovšem v konečném pořadí z toho bylo desáté místo.

Před zahájením pátého zápasu jsme měli možnost vychutnat si nádhernou píseň Happy day v podání  gospelového sboru. Sestry z družstva jeptišek nám připravily opravdu nezapomenutelný zážitek. Nezapomenutelný byl i jejich herní projev, kde všem ukázaly, jak bojovného ducha sestry mají. Musím upozornit i na jejich slušivý černý outfit, dokonale sladěný s  vhodně zvolenými doplňky v podobě pásku a zlatého kříže. Pravda, pořadatelé trochu váhali, zda družstvo splňuje podmínku turnaje mít v každém družstvo Rumcajse. Ovšem obrovské sportovní nadšení všech sester dokázalo přimhouřit oko všem pořadatelům. Ani modlitební knížka v rukou brankářky nikomu nevadila a sestry si tak vybojovaly deváté místo. Samozřejmě si odvezly cenu za nejvyladěnější družstvo a také nejpůvabnější Manku.

Hned v prvním zápase nastoupil výběr z Čech a Moravy pod názvem Špunti.  Hráčky v červených sukýnkách s rychlými pruhy se nebojácně vrhaly do všech soubojů. Dokonale je doplňovali ostatní hráči v poli a bylo vidět, že nasbírané zkušenosti z předchozích turnajů se začínají zúročovat. Sice měli na začátku v plánu zaútočit až na desáté místo, ale jejich výkony byly výborné a nakonec se mohli radovat z osmého místa.

Družstvo Chlumeckých kober vyrazilo do boje s jejich tradičním heslem „chlumecké kobry, jedovatě dobrý“.  Přestože se zúčastnili všech dvanácti ročníků turnaje, ani jednou nestáli na nejvyšším stupni vítězů. Letos byl jejich zlatý cíl jasný. Své naděje vkládali do nových posil a do jediného předturnajového tréninku. Zápas od zápasu byl vidět posun v jejich kvalitě. Prohra, remíza, výhra. Ale pak jejich krasojízdu zchladili Dudáci. Co na plat, sedmé místo přece není k zahození.

Fialové dresy obléklo družstvo Kosováci. Hned v prvním zápase ukázali svoji sílu a na úvod utrpěli výhru se Špunty. V dalším zápase ovšem zaváhali a podlehli  SK Zlatá Koruna. Jejich výkon byl jak na houpačce, prohra střídala výhru a naopak. V konečném zúčtování to vystačilo na šestou příčku. Nikdo z nich však hlavu nevěšel, protože se stali vítězi dovednostní soutěže a odvezli si poukaz na pašíka.

Bílo-červený tým Spartakiádos de la Sokolíkos se představil ve výborné formě. Soupeři byli zaskočeni jejich odhodláním jít do každého souboje. Brankář s několika dioptriemi, navíc opírající se o holi, likvidoval gólové šance jako stroj. Poctivý trénink byl odměněn pátým místem.

Nováčkem turnaje bylo družstvo Kykyni, které si muselo vypůjčit posilu z SK Zlatá Koruna, aby splnilo pravidlo Cipíska v týmu. Aniž by to tušili, tento krok se jim mimořádně vyplatil. V základní části turnaje třikrát slavili výhru. V posledním zápase už ovšem byla znát značná únava hráčů, takže silného soupeře z Věncovy Hory nepřemohli. Bylo z toho čtvrté místo.

Červeno-černý tým SK Věncova Hora vždy podává kvalitní výkony. Loni skončil na druhém místě a v roce 2009 slavil dokonce zlato. Všem bylo jasné, že patří k favoritům turnaje. Ovšem hned v prvním zápase remizoval a ani rozklep nedovedl ke zdárnému konci. Po úvodním zaváhání už následovaly jen samé vyhrané zápasy, což pro tým znamenalo třetí místo.

Již podesáté k nám přijelo družstvo Dudáci z Krasejovky. Jejich slušivé bílo-červené dresy s domestikovanými přežvýkavci z rodu capra (tzn. kozami pozn. red.) vždy budí velký respekt u všech soupeřů. Při závěrečném soustředění před finálovým zápasem se posilnili šampaňským a šlo se na věc. Souboj to byl nelítostný. Nicméně pro Dudáky tentokrát ne vítězný, a tak získali stříbro.

Ve světle modrých dresech se nám představil tým SK Zlatá Koruna. Jaký výkon od nich můžeme čekat, nikdo netušil. Turnajem prosvištěli jako namydlený blesk a zdolávali jednoho soupeře za druhým. Ani ve finálovém zápase neudělali chybu a bez ztráty kytičky si došli pro zlato. Aby ne, vždyť měli v týmu nejšikovnějšího Cipíska.

Během dne si všichni mohli prohlédnout závodní speciální Audi S2, který nám přivezl ukázat dvojnásobný mistr České republiky v rallyecrossu Luboš Čížek. Navíc si všichni mohli vyzkoušet závodní jízdu na simulátoru. Odpoledne jsme viděli exhibici KENDO Kusanagi Kai, což je japonské umění boje s mečem.  Nechyběla ani tombola a večer živá kapela Kocourovo kartáč. Podvečer též proběhlo slavnostní umístění směrovky Chlum u Křemže na rozcestník a to za účasti chlumského guvernéra Romana Bláhy a viceguvernéra Michala Opekara. Chlum a Chlumec navazují mezi sebou spolupráci na oboustranně sportovně-recesistických pohnutkách :-)

Na závěr mi nezbývá než poděkovat celému organizačnímu týmu i místním hasičům za perfektní přípravu, dále všem našim sponzorům za neutuchající podporu a samozřejmě všem zúčastněným družstvům i divákům. Už můžete zahájit přípravu na další ročník, protože se kvapem blíží :-)

 Příští rok se těšíme na shledanou!

Za organizační výbor Jana Gorčicová | foto Láďa Pouzar

ORGANIZAČNÍ VÝBOR:

Bc. Jana Gorčicová, ředitelka projektu | Ing. Eliška Talířová, zástupce ředitelky

Ing. Ludmila Balíčková | Ing. Petr Bürger, starosta Obce Chlumec | Ondřej Moro, místostarosta Obce Chlumec | Ing. Jan Mojžíš | David Gorčica MBA. | Jiří Maršán | Jan Balíček | Petr Neškodný

HISTORIE RECESISTICKÉHO TURNAJE

Fotogalerie 2017